رول حرارتی که یکی از انواع کاغذها برای چاپ می باشد دارای انواع مختلفی بوده که این مدل ها با یکدیگر تفاوت های اندکی دارد. دقت داشته باشید یکی از مهم ترین کشورهای تولید کننده این کاغذ ها، کشور ایران بوده که در این بین شرکت وندا توانسته با بهره گیری از تجهیزات مدرن و تکنولوژی روز دنیا بهترین و خاص ترین این محصول را تولید و روانه بازار کند.

رول حرارتی چیست؟

امروزه مشاهده می شود هنگامی که به فروشگاه های مختلف مراجعه می کنید در بیشتر مواقع برای پرداخت وجه از دستگاه های کارت خوان استفاده می شود، هنگامی که شما قرار است از کارت خوان برای پرداخت وجه استفاده نمایید در انتهای کار کاغذی به شما ارائه می شود که در آن مبلغ خرید تان ذکر شده است در اینجا می ‌توان گفت این کاغذ رول حرارتی نام دارد که در اثر حرارت روی کاغذ مواردی چاپ می شود. توجه داشته باشید از این محصول معمولاً در فروشگاه ها استفاده می شود که با این حال لازم به ذکر است که رول کاغذ حرارتی متراژ های مختلف داشته که افراد می‌توانند بنا به نیازی که دارند نوع خاصی از آن را سفارش دهند. معمولاً متراژ این نوع کاغذ ۵۰،۵۵،۶۰،۶۵ می باشد. نکته بسیار مهمی که در مورد انواع رول حرارتی وجود دارد این است که باید بدانید که کشورهای سنگاپور، چین، مالزی، کره و ایران مهمترین کشورهای سازنده این محصول می باشند. با این وجود مشاهده می شود در کشور ایران تولیدی های مختلفی انواع این کاغذهای رولی را که با انتقال حرارت مواردی بر روی آن چاپ می‌شود را روانه بازار کرده اند.

از رول حرارتی در کجا استفاده می شود؟

امروزه در بسیاری از فروشگاه ها و جهت کاربردها مختلفی از جمله در دستگاه های پوز و کارت خوان های مغازه ها، سوپر مارکت ها، رستوران ها و غیره، ماشین حساب و ترازوهای دیجیتال، نسخه های پزشکی و بسیاری از مکان های دیگر، از کاغذهای رول حرارتی استفاده می شود.

ونداپیپر-رول حرارتی-بلاگ

مزیت های چاپ حرارتی نسبت به دیگر انواع چاپ چیست؟

پرینترهای حرارتی که به نوعی از آن فیش پرینتر نیز می گویند، نسبت به سایر روش های چاپ دارای مزایایی هستند. این برتری ها در زیر آورده شده اند:

 • سرعت بالاتر چاپ
 • هزینه بسیار کمتر چاپ و مواد مصرفی
 • تصاویر بسیار تمیز و با کیفیت
 • خروجی های با دوام تر نسبت به پرینترهایی که با جوهر کار می کنند.
 • چاپ بی سر و صدا و آرام
 • اندازه کوچکتر و در نتیجه نیاز به جای کمتر
 • طول عمر زیاد و عدم نیاز به سرویس و شارژ مداوم

نوع چاپ روی رول حرارتی

همانطور که از اسم کاغذ رول حرارتی پیداست می توان گفت این نوع کاغذ با حرارت صندوق فروشگاهی یا فیش پرینتر چاپ می شود.

تکنولوژی به کار رفته در چاپ کاغذ رول حرارتی به گونه ای بوده که در مواجهه با حرارت مواد تشکیل دهنده کاغذ ساطع شده و فعل و انفعالات شیمیایی مخصوصی که انجام می‌شود باعث چاپ بر روی این کاغذ ها شده و در حقیقت می توان گفت به نوعی این نوشته‌ها سوخته شده و در معرض دید قرار می گیرد. با این حال اگر بخواهیم نوع چاپ این کاغذها را مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت با حرارتی که این کاغذها در معرض آن قرار می گیرد واکنش ها و تغییر رنگ در آن به وجود آمده است.

لازم است بدانید این کاغذ ها با ترکیب شیمیایی که نوعی رنگ و اسید مخصوص است پوشیده می شود.

رنگ استفاده شده در این کاغذ معمولاً مشکی بوده ولی گاه میتوان رنگ آبی و قرمز را نیز در آن مشاهده کرد که این امر بستگی به ترکیبات افزوده شده بر روی کاغذ رول حرارتی خواهد داشت‌ جالب است بدانید رول حرارتی پس از چاپ هنگامی که در معرض آب، روغن و مواد چربی یا موارد دیگر قرار بگیرد چاپ روی آن محو شود که با این حال لازم است در نگهداری این کاغذها دقت عمل به کار برده شود.

ساختار رول حرارتی چگونه است؟

کاغذهای رول حرارتی از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که حضور برخی از آن ها الزامی و برخی دیگر اختیاری است. این لایه بندی به ترتیب از ابتدایی ترین (بالاترین) بخش عبارت است از:

 • لایه پوشش بالایی، که هدف از استفاده از آن محافظت از تصویر حرارتی در مقابل هرگونه آسیب ناشی از سایش، آسیب های شیمیایی و تاثیرات محیطی مثلا آب یا رطوبت بالا، است.
 • لایه حرارتی، که شامل اجزای اصلی برای چاپ حرارتی از جمله رنگ است. پرینتر حرارتی گرما را به این لایه حرارتی وارد کرده و با ایجاد واکنش های شیمیایی، باعث می شود تصاویر و متن ها بر روی کاغذ ظاهر شوند.
 • زیرلایه، که حضور آن بر روی کاغذ پایه الزامی است. این لایه باعث افزایش رزولوشن و کیفیت تصاویر چاپی می شود. همچنین مانع از انتقال حرارت به کاغذ شده و از این رو میزان حساسیت لایه حرارتی را تضمین می کند.
 • کاغذ پایه، که در ضخامت های مختلفی موجود بوده و ویژگی های خاصی را برای کاغذ رول حرارتی به ارمغان می آورد که عبارتند از ضخامت و وزن اضافی، مقاومت در برابر پارگی و کشش، و یکنواختی تصاویر حرارتی.
 • لایه پوشش پایینی، که از کاغذ رول حرارتی در برابر مواد گوناگونی همچون روغن، الکل و پلاستی سایزرها محافظت می کند. همچنین از پیچ خوردگی آن جلوگیری کرده و قابلیت استفاده از جوهر و چسب را در آن امکان پذیر می سازد.

ونداپیپر-رول حرارتی-کاغذ رول حرارتی-ورق رول حرارتی

انواع رول حرارتی

همانطور که گفته شد با وجود اینکه استفاده از رول حرارتی بسیار گسترش پیدا کرده است به طور حتم انواع مختلفی از آن در حال حاضر در بازار موجود بوده که افراد می‌توانند بنا به نیاز خود آن را خریداری کنند. در این بین کاغذ رول حرارتی آزمایشگاهی که یکی از انواع این محصول می باشد مورد استفاده در تمامی آزمایشگاه ها بوده و دارای حرارت بسیار قوی است این نوع کاغذ جهت ارائه اطلاعات پزشکی مورد استفاده قرار گرفته و در متراژهای مختلفی تولید می شود.

یکی دیگر از انواع این کاغذ های رول حرارتی فیش پرینتر می باشد که به رول حرارتی ۸ سانتی نیز معروف است. این نوع کاغذ حرارتی که در متراژهای ۵۵ متری ،۴۵ متری و ۵۰ متری تولید می شود استفاده های مختلفی داشته که مهم ترین استفاده آن در دستگاه کارت خوان و فیش پرینتر می باشد و آخرین دسته از کاغذ رول حرارتی ، کاغذهای حرارتی صندوق فروشگاهی می باشد که همان طور که از اسمش پیداست از آن جهت استفاده در فروشگاه ها، رستوران ها، هایپر مارکت ها و موارد این چنین استفاده می‌شود. حال با وجود اینکه با سه دسته از انواع این رول ها آشنا شدید باید بدانید که در هنگام خرید آن حتماً، انواع محصول را شناخته تا بتوانید راحت‌تر نوعی از آن را سفارش داده و خریداری کنید.

چگونه می توان یک رول حرارتی را اندازه گیری کرد؟

ابعاد اصلی رول حرارتی شامل عرض، قطر بیرونی و قطر درونی است. این ابعاد در شکل زیر نشان داده شده اند. علاوه بر این ابعاد، هر کاغذ رول حرارتی دارای طول مشخصی نیز بوده که به هنگام خرید باید آن را نیز تعیین کنید.

ونداپیپر-رول حرارتی-کاغذ رول حرارتی

مشخصات بهترین نوع رول حرارتی

با وجود این که استفاده از کاغذ حرارتی در دستگاه های پرینتر می باشد به طور حتم لازم است در هنگام خرید کاغذ رول حرارتی به کیفیت و مرغوبیت آن دقت شود زیرا اگر از برند معتبر این نوع محصول را خریداری کنید، با انتخاب بهترین کاغذ حرارتی از آسیب رسیدن به پرینترها نیز جلوگیری خواهید کرد. به طور کلی می‌توان گفت این امر به بالارفتن عمر دستگاه ها کمک شایانی می‌کند.

حال لازم است بدانید در این بین با کیفیت ترین این نوع محصول به گونه ای تولید شده که فاقد پرز بوده و با ضخامت کمی که دارد به طول عمر دستگاه های شما کمک زیادی خواهد کرد. همچنین بهترین انواع کاغذ های حرارتی دارای کیفیت چاپ عالی و یکسانی بوده و پوشش چاپ در تمام سطح کاغذ یکسان می باشد.

باید بدانید اگر ضخامت این کاغذها استاندارد نباشد موجب کند شدن تیغه برش چاپگر شده و به راحتی این دستگاه خراب خواهد شد. از طرفی باید بدانید اگر این کاغذها در حالت معمولی نگهداری شود معمولا ۷ تا ۵ سال دوام دارد که برای این امر باید آن را در محل های خشک و خنک نگهداری کنید. لازم به ذکر است که اگر این کاغذ ها به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار گیرد به راحتی ممکن است خراب شده و کارایی خود را از دست بدهد.

ونداپیپر-رول حرارتی-کاغذ رول حرارتی-دستگاه کارت خوان

سفارش رول حرارتی وندا

همانطور که گفته شد در حال حاضر شرکت‌های بسیار زیادی در ایران و خارج از کشور اقدام به تولید و عرضه انواع رول حرارتی نموده که افراد می‌توانند از هر کدام از این شرکت‌ها اقدام به خرید محصول کنند. اما همان طور که گفته شد توجه به کیفیت و مرغوبیت این کاغذها در اولویت قرار دارد، حال اگر شما قصد خرید بهترین نوع کاغذ رول حرارتی را دارید می‌توانید رول های شرکت وندا را خریداری نمایید. این کاغذها برای تمامی موارد از جمله رستوران ها، ترازو ها، پروژه های فروشگاهی، رسید مشتری، دستگاه‌های خودپرداز و غیره مورد استفاده بوده زیرا در اندازه ها و متراژ های مختلفی تولید و ارائه می شود. ‌همچنین باید بدانید بسته بندی کاغذهای حرارتی تولید شده در این شرکت بسیار مقاوم در برابر نور و رطوبت و دیگر عواملی که موجب کاهش کیفیت رول های حرارتی می شود می باشد. حال اگر قصد سفارش رول حرارتی از فروشگاه ما را دارید می‌توانید با مشاوران فروش در ارتباط بوده تا آن ها به شما کمک کنند که مطابق با دستگاه مورد نیاز خود متراژ مناسب این کاغذها را سفارش دهید تا دستگاه شما با مشکل مواجه نشود. همچنین برای اطلاع از قیمت روز این کاغذ ها نیز تنها کافی است به مشاورین مراجعه نمایید.

ونداپیپر-رول حرارتی- دستگاه کارت خوان

با گسترش استفاده از رول حرارتی، سوالاتی که مصرف کنندگان پیرامون این تکنولوژی با آن مواجه اند نیز افزایش یافته است. که به برخی از مهم ترین سوالات در زمینه کاغذهای رول حرارتی و پاسخ به آن ها، پرداختیم.